The 24th Annual Midshires Siamese Cat Association Championship Show

Show 2011 Show Results

Best Siamese Adult

Male ROYSTERER LORD POLLYBEE
Female Ch LITTLEFEAT POWDERFINGER

Best Siamese Kitten

Male JOHPAS SPARKS WILL FLY
Female BERNBECKS RIBBONSANDLACE

Best Siamese Neuter

Male I Gr Pr JOHPAS DROPREDGORGEOUS
Female JOHPAS KITTYGALORE

Imperial Class Neuter Gr Pr

Judge: MRS STARR
Male Gr Pr SHERMESE FABULOUS FABERGE

Adult Champion Female

Ch LITTLEFEAT POWDERFINGER
Judge: Mrs D Harper

Neuter Premier

Judge: Mrs S Bullock
Male CH & PR DAZZLING SWEETTALKING GUY
Reserve: GR PR SHERMESE FABULOUS FABERGE

SEAL POINT SIAMESE

Judge: Mr S. Morris
Male 1CC & B0B- OWAISSA MASTER CRAFTSMAN

LILAC POINT SIAMESE

Male 1st 1CC/WH- ROYSTERER SULALAYA-ICELORD
Female 1st 1CC/WH- ROYSTERER TRULY-LOVELY

CARAMEL POINT SIAMESE

Judge: Mrs J Starr
Female 1CC & BOB- ANDALYN ANGELICA

APRICOT POINT SIAMESE ADULT

Judge: Mrs S Bullock
Male 1CC & BOB- HEMLOCK MONTEREY JACK

TABBY POINT SIAMESE INC CINNAMON & FAWN

Judge: Mrs S Bullock
Male 1CC & BOB- ROYSTERER LORD POLLYBEE
Female 1CC- ROYSTERER FREYJA

TORTIE POINT SIAMESE INC CINNAMON & FAWN

Judge: Mrs S Bullock
Male 1CC & BOB- ROYSTERER LORD POLLYBEE
Female 1CC- ROYSTERER FREYJA

SEAL POINT SIAMESE KITTEN (7-9 Months)

Judge: Mrs S Bullock
Male 1st & B0B- MAFDET TUXEDO

TORTIE POINT SIAMESE INC CINNAMON & FAWN (7-9 Months )

Judge:Dr. B Bennett
female 1st & BOB- WINNOTHDALE MISS MUFFET

BLUE POINT SIAMESE KITTEN 14Wks -6 Mths

Judge: Mr S Morris
Female 1st & BOB- ADELFAM BLUE FUSHSIA

TABBY POINT SIAMESE INC CINNAMON & FAWN 14Wks – 6 Mths

Judge:Mrs D Harper Male NONE
Female 1st & BOB- BERNBECKS RIBBONSANDLACE

RED POINT SIAMESE 14 Wks – 6 mths

Judge:Mrs S Bullock
Male 1st & BOB- JOHPAS SPARKS WILL FLY
Female 1st JOHPAS SUMMALOVIN

APRICOT POINT SIAMESE NEUTER

Judge:Dr B Bennett
Female 1PR & BOB- JOHPAS KITTYGALORE

SEAL POINT SIAMESE NEUTER

Judge:Dr.B Bennett
Male 1 PR- FOXYPAWS BENTLY
BOB- GR PR SHERMESE FABULOUS FABERGE

CHOCOLATE POINT SIAMESE NEUTER

Judge:Mr S Morris
Male 1st PR/WH- SEIDO SERAPIS

TABBY POINT SIAMESE INC CINNAMON & FAWN

Judge:Mr S Morris
Male 1 PC- JOMESE JESSE JAMES
Female 1PC- ARTENSA PENELOPE PITSTOP
BOB- CH & PR DAZZLING SWEETTA LKING GUY

RED POINT SIAMESE NEUTER MALE

BOB- 1GR PR JOHPAS DROPREDGORGEOUS

CREAM POINT SIAMESE NEUTER

Judge: Dr. B. Bennett
Male 1 PC JOHPAS JACKSPARROW

APRICOT POINT SIAMESE

Judge: Dr. B. Bennett
Female 1PC & BOB JOHPAS KITTY GALORE

Non Pedigree Pets

LH/SLH Tabby or Tortie Tabby Cat of any Pattern with or without White

Female BOB – UK & IGMC Alys

LH/SLH Ginger or any other Colour Tortoishell Cat, with or without White

Male BOB – GMC Sam

SH Tabby or Tortie Tabby Cat of any Pattern with or without White

Male 1st, MC – IGMC Mr Tigga
Female 1st, MC, BOB – Bellarosa

SH Ginger or any other Colour Tortoishell Cat, with or without White

Female BOB – IGMC Rainbow Dreamcatcher

SH any other Colour or Pattern Cat, with or without White AC Kitten

Female 1st, BOB – Iris

Pedigree Pets

Imperial Class AC Pedigree Pet Grand Master Cat

Male GMC Simba

Imperial Class AC Pedigree Pet Grand Master Cat Female

GMC Adora
Reserve: GMC Charlotte

Grand Class AC Pedigree Pet Master Cat Male

MC Just Willyum

Grand Class AC Pedigree Pet Master Cat Female

MC Tia Drop

LH/SLH Tabby or Tortie Tabby Cat of any Pattern with or without White

Female BOB – GMC Charlotte
Judge: Miss Irene Roos

SH Self (Single Colour) Cat With or Without White

Male BOB – Just Willyum
Female 1st, MC – Maisie

SH Tabby or Tortie Tabby Cat of any Pattern with or without White

1st, MC, BOB – Leo Maxipuss

SH Ginger or any other Colour Tortoishell Cat, with or without White

Male 1st, MC – GMC Jamila Miller
BOB – GMC Hells Bells
Judge Dr Bennett

CLUB TROPHYS

CLUB TROPHY CAT OWNER
VAL BEASLEY MEM TROPHY/KYBO CUP
ROYSTERER LORD POLLYBEE
MRS P OWEN
BONAMY NAUGHTY NEUTER MEM TROPHY
GMC SAM
MASTER G HILL
UBON TROPHY
ROYSTERER LORD POLLYBEE
MRS P OWEN
SHYBU TROPHY
ROYSTERER LORD POLLYBEE
MRS P OWEN
MILORI AKELA & ALATHEA MEM TROPHY
MAFDET TUXEDO
MRS E A ELLIS
SEADOG SIAMESE CUP
MAFDET TUXEDO
MRS E A ELLIS
LINTON CUP
ADELFAM BLUE FUCHSIA
MRS L DINSDALE
SCYNATRA TROPHY
ADELFAM BLUE FUCHSIA
MRS L DINSDALE
TEAKA BOY SHIELD
FOXPAWS BENTLY
MR & MRS CLARKE
MR THOMAS TROPHY
LEO MAXIPUSS
MRS J SHELDON
LEO MEMORIAL SHIELD
BELLAROSA
MRS P MEAKIN
BOBBYS CUP
LEO MAXIPUSS
MRS J SHELDON
CH & GR PR ZENOBIA HOT GOSSIP CUP
ADNIOAM MAGIC CHARM
MISS M SIMCOX
THE SULLIVAN TROPHY
GMC SAM
MASTER G HILL
SYLBEN SORCERER TROPHY
FOXPAWS BENTLY
MR & MRS CLARKE
PENRALLT PICASSO MEM TROPHY
FOXPAWS BENTLY
MR & MRS CLARKE

Please remember to return all trophy’s at the end of year